Boeing CEO’su özür diledi

Boeing CEO’su David Calhoun, Salı günü ABD Senatosu’ndaki bir panelde uçak kazalarında ölenlerin ailelerinden özür dilerken, güvenlik ve şeffaflık konusundaki başarısızlıklar nedeniyle sert eleştirilerle karşılaştı. Calhoun, Boeing uçaklarının son dönemdeki sorunları ve şirketin ihbarcılara karşı tutumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Senato İç Güvenlik ve Hükümet İşleri Komitesi’nin Soruşturmalar Alt Komitesi’ndeki oturumda, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, Calhoun’u şirketin güvenlik sicili yerine kâra odaklanmakla suçladı. Alt Komite Başkanı Richard Blumenthal, “Boeing’in bir sonraki kazanç çağrısını düşünmeyi bırakıp gelecek nesli düşünmeye başlaması gerekiyor” dedi.

ŞEFFAFLIK ELEŞTİRİSİ

Missouri Cumhuriyetçi Senatörü Josh Hawley, Calhoun’un yıllık 33 milyon dolar olan tazminatını eleştirerek, “Bay Calhoun, güvenliğe odaklanmıyorsunuz. Kaliteye odaklanmıyorsunuz. Şeffaflığa odaklanmıyorsunuz” dedi. Hawley, Calhoun’un istifa etmesi gerektiğini söyledi.

KAZAZEDELERİN AİLELERİNE ÖZÜR

Calhoun, Senato’daki izleyicilere dönerek, “Geçmişte ve bugün dünyanın dört bir yanına yayılmış tüm Boeing çalışanlarımız adına kayıplarınız için özür dilerim” dedi. Lion Air 610 ve Etiyopya Havayolları 302 sefer sayılı uçak kazalarında ölenlerin ailelerine hitap eden Calhoun, bu kazaların şirketin hataları nedeniyle gerçekleştiğini kabul etti.

GÜVENLİK ELEŞTİRİSİ

New Hampshire Demokratı Maggie Hassan, Calhoun’un görevi devraldıktan dört yıl sonra güvenlik kültürünü düzeltemediğini belirtti. Calhoun, şirketin mükemmel bir sicile sahip olması gerektiğini ve fabrikasından tek bir kusurlu uçağın bile çıkmasına izin veremeyeceğini söyledi.

İHBARCILARA KARŞI TUTUM

Salı günkü oturumda, eski Boeing mühendisi John Barnett’in ailesi de hazır bulundu. Barnett, şirketteki güvenlik sorunlarını ihbar ettiği için büyük baskı altında kalmış ve bu yılın başlarında intihar etmişti. Blumenthal, Boeing’in işgücünden birçok ihbarcının endişelerini dile getirmenin yıldırma ile sonuçlanabileceğini bildirdiğini söyledi.

Blumenthal, ABD Adalet Bakanlığı’nın Boeing hakkında kendi soruşturmasını yürüttüğünü ve cezai kovuşturma başlatabileceğini söyledi. Panelin diğer üyeleri, Boeing’in güvenlik hatalarından sorumlu olanların federal kovuşturmaya tabi tutulmasının gerektiğini vurguladı. Calhoun, “Hesap verebilirliğe yürekten inanıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x